Zaobstarať si kabelku z prírodnej kože znamená mnohokrát investovať nemalú čiastku a nielen preto by sme sa mali snažiť, aby sme si kabelku udržali stále v čo možno najlepšom stave.


Ponúkame tu niekoľko rád, aby sme predišli sklamaniu a tiež komplikáciám spojených so zamietnutím reklamácie z dôvodu nesprávneho používania a zaobchádzania s kabelkou či iným koženým tovarom.


1. OŠETRENIE A IMPREGNÁCIA.
Ihneď po zakúpení by sme nemali zabudnúť použiť špecializovaný prostriedok na kožu, ktorý slúži na ochranu a impregnáciu. O tom, aký prípravok použiť Vám najlepšie poradia priamo v špecializovanom obchode. Majte prosím na pamäti, že inak sa stará o kabelky z hladkej kože a inak o kabelku z kože velúrovej či lakovanej.
Kabelky z hladkej kože čistíme vhodnou kefkou, vlhčenou mäkkou handričkou alebo čistiacimi prostriedkami určenými na čistenie koženej galantérie. Už vyčistenú, suchú kožu ošetrite krémom na to určeným a potom vyleštite. Pokiaľ dôjde k premočeniu kabelky, dbajte na včasné vysušenie a následné ošetrenie krémom. Nikdy by sme nemali sušiť kabelku na priamom slnku alebo v blízkosti silného zdroja tepla. Charakteristickým rysom prírodnej kože sú rozdiely v zafarbení materiálu a teda nie sú predmetom reklamácie.
Kabelky z lakovanej kože majú lesklý povrch, ktorý je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, premáčanie a silný mráz. Na čistenie týchto druhov kabeliek je vhodné použiť vlhčenú handričku a prípravky na to určené.
Kabelky z nubukovej a semišovej kože sú veľmi náchylné na dážď. Čistia sa gumovou kefkou na to určenou, nikdy sa nekrémujú a ošetrujú so špecializovanými prípravkami pre tento typ kože.
Nemali by sme tiež zabúdať na čistenie kovových ozdôb, zipsov, zapínania či úchytov, ktoré môžeme čistiť handričkou na šperky.
Sýte a tmavé odtiene brúsenej usne môžu čiastočne púšťať farbu. Táto situácia je tiež pravdepodobnejšia pri prevlhnutí kabelky. Neodporúčame preto nosiť tmavé kabelky z brúsenej usne priamo na bielom oblečení z dôvodu možného mierneho zafarbenia tohto oblečenia.
2. OCHRANA PRED MECHANICKÝM POŠKODENÍM
Ide predovšetkým o poškodenie spôsobené odrením či poškriabaním o iné predmety. Tieto poškodenia spôsobené poškriabaním napr. o hodinky, kľúče, náramky či prstienky môžu byť dôvodom na zamietnutie reklamácie. Zipsy otvárajte a zatvárajte obozretne, bez silového použitia a vo vnútri kabelky nenoste predmety, ktoré by mohli pretrhnúť podšívku. Aj tieto poškodenia môžu byť dôvodom na zamietnutie reklamácie.
3. OCHRANA PRED PREMAČANÍM
Nevystavujte kabelku prudkému dažďu. Premočenie môže trvalo poškodiť a zdeformovať tvar kabelky. Dajte tiež pozor na prípadné vyliatie tekutín v kabelke. Aj toto poškodenie by mohlo viesť k zamietnutiu reklamácie.
4. SKLADOVANIE
Nemenej dôležité je aj skladovanie kabeliek. Je vhodné kabelky umiestniť do skladovacích vakov pre nich určených. Pokiaľ kabelku dlhšiu dobu nenosíte je vhodné ju vypchať výplňovým materiálom. Predídete tým zmene tvaru, ku ktorému by po dlhšej dobe mohlo dôjsť.